\"Faktom je, že kríza si nevyberá a dotýka sa štátnych akciových spoločností, ako aj sprivatizovaných firiem. Nemôžu za to ani zamestnanci, ani zamestnávatelia, a preto sa vláda snaží byť aktívna vo všetkých oblastiach, \" povedal po stretnutí premiér Fico. Ocenil opatrenia spoločnosti v čase hospodárskej krízy, všetky aktivity, ktoré robí pre východoslovenský región, pracovné podmienky zamestnancov i to, ako sa snaží v súčasnej situácii korektne komunikovať s odbormi.
Hovorilo sa predovšetkým o aplikovateľnosti prijatých vládnych opatrení na podmienky oceliarskeho koncernu. Premiér sa zaujímal, do akej miery je použiteľný pre USSK mechanizmus, kedy by vláda prebrala na seba zodpovednosť za platenie zdravotných a sociálnych odvodov počas 60 dní, ak firma využíva zamestnancov iba štyri dni a piaty deň sú doma na dohodnutú mzdu. Tento spôsob však naráža na viaceré prekážky, ktoré vyplývajú z privatizačnej zmluvy a z niektorých predpisov, ktoré zakazujú štátnu pomoc. \"Momentálne hľadáme riešenie aj v Bruseli ako sa vyhnúť tejto podmienke, čo by znamenalo, že by sme mohli takúto pomoc USSK poskytnúť, \" povedal Fico. Verí, dodal, že Európska únia bude pružná a nebude striktne trvať na dodržiavaní určitých pravidiel. Prvoradou prioritou vlády zostáva zachovanie zamestnanosti, a preto chce podporovať spoločnosti, kde hrozí, že ľudia môžu prísť o prácu. V tejto súvislosti uvažuje kabinet aj o zvýšení hranice, ktorá je momentálne limitovaná sumou 200.000 eur (6,025 milióna Sk).
Ďalšou možnosťou je využiteľnosť peňazí, ktoré sú v prípade veľkých spoločností zakonzervované na účtoch pre potreby životného prostredia. Vláda hľadá riešenie, ktoré by umožnilo odklad tejto splátky tak, aby firmám nechýbali vo výrobnom procese. V prípade USSK ide podľa premiéra o sumu 10 až 15 miliónov eur (301,260 až 451,890 milióna Sk). Predseda vlády hovoril s predstaviteľmi oceliarní aj o úverových možnostiach a pomocou v prípade vzdelávacích aktivít pre zamestnancov.
USSK zamestnáva aj vrátane dcérskych spoločnosti celkove 13.800 pracovníkov. Prezident Babcoke po stretnutí uviedol, že s odbormi sa dohodli vo februári na skrátenom štvordňovom pracovnom týždni a tento stav má zatiaľ trvať do konca apríla. Kedy by mohla nabehnúť plná výroba, odhadnúť nevedel a na otázku novinárov, či americký vlastník neuvažuje o predaji akcií, odpovedal, že o ničom podobnom do dnešného dňa nepočul.
0